Skip to content

Umowa pożyczki – kiedy i jak od niej odstąpić?

Stało się, byliśmy w potrzebie i postanowiliśmy wziąć pożyczkę. Jednak po pewnym czasie stwierdziliśmy, że jest nam ona niepotrzebna i wolimy odstąpić od umowy niż spłacać niepotrzebnie pieniądze. Czy jest to możliwe? Co powinniśmy zrobić?

Ustawa zapewnia nam prawo do odstąpienia od umowy

Ustawa o kredycie konsumenckim zapewnia nam prawo do odstąpienia od umowy. Zastawiacie się, kiedy mamy z nim do czynienia. Kredyt konsumencki ma miejsce, gdy osoba fizyczna zaciąga pożyczkę na cele nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą od podmiotu, który udziela takich pożyczek w celach zarobkowych. Tak więc, nie odnosi się to tylko do kredytów udzielanych przez bank, ale też przez wszystkie instytucje pozabankowe, które zarabiają w ten sposób. Ustawa zapewnia nam też prawo do odstąpienia do umowy pożyczki bez podania powody. Dlatego nie musimy się nikomu tłumaczyć, czemu nagle zmieniliśmy zdanie.

Jak odstąpić od umowy pożyczki?

Wiemy już, że mamy możliwość odstąpienia od umowy pożyczki. Pewnie teraz zastanawiacie się, w jaki sposób tego dokonać. W tej sytuacji musimy złożyć podpisany własnoręcznie wniosek odstąpienia do firmy, która udzieliła nam pożyczki. Skąd wziąć wzór takiego dokumentu? Powinna nam go dostarczyć firma udzielająca pożyczki wraz z umową pożyczki. Taki dokument najlepiej złożyć bezpośrednio w siedzibie kredytodawcy i uzyskać potwierdzenie tego faktu na kopii wniosku. Dzięki temu nie będzie żadnych wątpliwości, że był złożony w terminie.