Miłe złego początki, czyli pożyczka i brak terminowej spłaty

Korzystanie z bankowych produktów oraz usług nie zawsze jest łatwe. Przede wszystkim związane jest to z koniecznością przejścia przez całą masę najróżniejszych formalności, nie zawsze prostych i nie zawsze dla zwykłego człowieka jasnych. Dostanie kredytu bankowego związane jest ze szczegółowym sprawdzaniem wszystkich naszych danych, ale także danych zawartych we wniosku kredytowym. Oznacza to najczęściej kontakt z pracodawcą przez przedstawiciela banku, oznacza również sprawdzanie naszej wierzytelności we wszystkich możliwych rejestrach zadłużenia, takich jak Krajowy Rejestr Dłużników (KRD) czy Biuro Informacji Kredytowej (BIK), ale również w BIG-u czy ERIF-ie, jeśli starasz się o dodatkowe pieniądze jako właściciel własnej firmy. Musisz również mieć dobrze wyglądającą historię kredytową, a więc najlepiej, żebyś posiadał na koncie spłacone terminowo zobowiązania – bank wtedy ma większą pewność, że poradzisz sobie ze spłaceniem pożyczonych pieniędzy. Musisz także dysponować środkami pieniężnymi na koncie o odpowiedniej wysokości, ponieważ bez tego twoja zdolność kredytowa jest w stanie uniemożliwić skorzystanie z oferty kredytu bankowego. W całej procedurze sporą rolę odgrywa również czas – nie każdy posiada go na tyle dużo, żeby formalności załatwiać przez kilka kolejnych dni roboczych, ponieważ na przykład nie posiada tyle dni urlopu lub nie może pozwolić sobie na czekanie z innych względów.
Znając polskie realia doskonale wiemy, że nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na zaciągniecie kredytu bankowego. Przerażająco duża liczba pracodawców zatrudnia swoich pracowników na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które w przypadku kredytów bankowych znaczą naprawdę niewiele. Konieczne jest posiadanie odpowiednio długiego stażu pracy w jednej firmie, żeby taka forma umowy w ogóle była brana pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku. Część z zatrudnianych osób ma na niezbędnej umowie o pracę wpisywane najniższą krajową, w efekcie zarabiając jednak znacznie więcej. Takie wytłumaczenia jednak nigdy banku nie przekonują i konieczne jest otrzymywane odpowiednio wyliczonego wynagrodzenia, żeby kandydatura na przyznanie kredytu była rozpatrzona pomyślnie. Nie każdy jednak posiada odpowiednio wysokie dochody i niekoniecznie tyczy się to jedynie osób starszych, chociaż ich sytuacja obecnie jest zdecydowanie najtrudniejsza. I to właśnie oni najczęściej szukają alternatywnego sposobu na zdobycie pieniędzy.
Otrzymanie kredytu bankowego jest niemożliwe również w przypadku posiadania już aktualnego, spłacanego zadłużenia – banki wolą nie ryzykować, że zabraknie ci środków na spłacenie własnego zobowiązania kredytowej. Dlatego zabezpieczają się, przyznając kredyty najczęściej osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, posiadającym odpowiednio wysokie dochody przelewane każdego miesiąca akonto bankowe, nie posiadające żadnego zadłużenia, nie figurujące w żadnych rejestrach dłużników, a do tego cieszące się znakomitą historią kredytową. Takich osób jest jednak przeważająca mniejszość – reszta musi posiłkować się alternatywnymi sposobami na znalezienie pieniędzy na swoje potrzeby.